25 лютого 2021 року виповнюється 150 років з дня народження Лесі Українки (Лариси Петрівни Косач-Квітки) - видатної української письменниці та громадського діяча, однієї з центральних постатей національної культури.
Враховуючи винятковий внесок Лесі Українки у розвиток української літератури, у культурне, освітнє та суспільно-політичне життя України з 22 по 25 лютого в нашій країні проходять урочисті заходи щодо відзначення дня народження Великої письменниці. Не оминули вони й нашу гімназію: протягом тижня були проведені виховні години, вікторини, конкурси та флешмоби, присячені постаті видатної письменниці та її творчості, до того ж учні гімназії взяли участь у районному конкурсі читців поезії "І буде струна урочисто лунати!"
Мова є душею нації, її генетичним кодом, у її глибинах народилося багато скарбів, якими пишається народ. З нагоди Міжнародного дня рідної мови у гімназії відбувся ряд заходів: виховні години, бесіди та вікторини, конкурс газет та плакатів, які не лише поглибили знання з рідної мови, а й показали, що мова єднає! А учні 9-В класу відвідали бібліотеку імені Руденка, де на них чекала чарівна подорож в історію слова «Слово наше рідне – слово українське!». Учні познайомились з історією розвитку рідної мови, переглянули відеокліпи, зачитали вірші та гуморески про співочу, солов’їну, милозвучну українську мову, а також взяли участь у вікторині «Знавці рідної мови».
20 лютого - пам'ятна дата для українського народу - День Героїв Небесної Сотні. Учні 9-Б відвідали виховний захід "Вони вмирали, щоб ми жили..." - урок пам'яті у бібліотеці імені Руденка, присвячений пам'яті подіям на Майдані та героям Небесної Сотні. Учні активно обговорювали події Майдану, відповідали на запитання працівника бібліотеки, а також мали змогу ознайомитись із літературою, присвяченою подіям 2013-2014 років.
Щороку 21 лютого світ відзначає Міжнародний день рідної мови. А запровадили його для сприяння мовній і культурній різноманітності й багатомовності.
Єдиною державною мовою нашої країни є українська. Наша мова пройшла нелегкий шлях. Однак, попри всі перешкоди, для 45 мільйонів людей вона була і є рідною, є мовою їхніх дідів, батьків і буде також мовою їхніх дітей.
Ми підготували для вас цікаві факти про українську мову:
Сучасна українська мова містить приблизно 256 тисяч слів. За лексичним запасом українська є найбільш спорідненою з білоруською – 84% спільної лексики, польською – 70% і сербською – 68%.
Українська мова – одна з найбільш вокальних та милозвучних мов світу. Філологи кажуть, що все це – через те, що ми маємо досить велику кількість фонем — 48.
Найдовшим словом в українській мові є слово "дихлордифенілтрихлорметилметан". Так називається хімікат, з допомогою якого борються із шкідниками.
Найбільше українських слів починаються з літери "п", а найчастіше використовується – "о". А от букви "ф" і "г" використовуються найрідше. Адже слова на літеру "ф" здебільшого запозичені.
Українська мова надзвичайно багата на синоніми. Найбільшу кількість синонімів має слово "бити". Згідно із словником, їх понад 40.
Перша згадка про українські слова датована 448 роком. Візантійський історик Пріск Панійський перебував у таборі вождя гунів Аттіли на території сучасної України і записав у своєму нотатнику слова "мед" і "страва".
Найбільше перекладів серед українських творів має "Заповіт" Тараса Шевченка: його переклали 147 мовами народів світу
20 лютого в Україні щорічно відзначають День Героїв Небесної Сотні. Цього дня ми вшановуємо пам’ять тих громадян, завдяки яким було змінено перебіг історії нашої держави під час подій Революції Гідності, тих, хто ціною власного життя захищав ідеали демократії, відстоював права та свободи людини, європейське майбутнє України. Гідність, свобода, відвага, єдність, честь – стали одними з головних об'єднавчих цінностей Революції Гідності.
Героями Небесної Сотні стали люди, різні за віком, статтю, освітою, з різних куточків України та з-за кордону. Серед них були успішні підприємці й пенсіонери. Найстаршому – Іванові Наконечному – виповнилося 82 роки, а наймолодшому – Назарієві Войтовичу – лише 17. Євромайдан увійшов в історію України як символ і взірець жертовності, патріотизму та героїзму. Він укотре підтвердив те, що у найкритичніші та найважливіші періоди нашої історії знайдуться герої, ладні пожертвувати власним життям заради майбутнього України як незалежної демократичної держави. Саме на 20 лютого припадає пік розстрілів Героїв Небесної Сотні у центрі Києва. Цього дня у середмісті столиці загинуло та отримало смертельні поранення близько 50 осіб. Революція Гідності засвідчила: українці не просто обрали шлях до Європи, а й готові за нього боротися, відстоюючи власні права та свободи.
У найближчі два дні погодні умови в Києві погіршаться, кількість опадів збільшиться. У зв’язку з цим столична влада ухвалила рішення про закриття садочків та шкіл 11 та 12 лютого. Навчальні заняття в ці дні у гімназії відбуватимуться у дистанційному форматі!
Цьогоріч 29 січня відзначається сто третя річниця бою під Крутами – події, що набула для українського народу символічного значення. Крути стали легендою, символом героїзму та жертовності молодого покоління в боротьбі за незалежну Україну. Ця героїчна й водночас трагічна подія знаменувала початок нової епохи національного пробудження українців, усвідомлення нашого права жити на власній землі та святого обов’язку – боронити її. Пам’ять про молодих героїв невмируща.
29 січня – це не лише день скорботи за українською молоддю, а й день величі духу української нації. Жертовності та героїзму Крут забувати неможливо.