Чистий четвер…. Саме таку назву ми надали цьому дневі тижня. І хоча він і немає відношення до Великодня, але саме з певним наведенням порядку у душі та думках ми його пов’язуємо. Вже минуло достатньо часу від початку карантину, і щось нам вдалося організувати, втілити, налагодити, а щось виявилося надмірним, складним, таким, що потребує змін чи вдосконалення. Головне завдання цього часу – зберегти здоров’я. Тому, давайте разом переглянемо, чи все ми робимо правильно для того, щоб це здійснити. Отже…
Фізичне здоров’я. Чи враховує ваш розпорядок дня і дотримуєтесь ви гігієни сну? Імунітет людини, а дітей особливо, дуже залежить від кількості та організації сну – це вже доведено. І карантин (та й канікули) зовсім не привід лягати запізно і вставати як прийдеться. Чи збалансоване харчування? Чи всі ваші близькі мають певні фізичні навантаження (у будь-якій формі) і дотримуються їх щоденного виконання? Тобто, можливо, час щось змінити, когось переконати, щось додати нове (чи усунути неефективне), але переглянути радимо. Зберігайте рухливість, здорове харчування й знаходьте можливості подихати свіжим повітрям.
Далі про психічне здоров’я. Чи відповідає наш розпорядок дня всім тим завданням, що ми собі на день плануємо? Можливо, ви самі чи діти перенавантажені? Не слід заганяти себе у невроз від того, що не все встигаєте. Але якщо тут не питання самоорганізації чи дисципліни? Планувати вкрай необхідно, так як і дотримуватись правил сумісного проживання у цей час: коли ви разом щось робите, а коли і маєте можливість обов’язково усамітнитися. Для психогігієни це є життєвою необхідністю. І ваша родина повинна розуміти це. Просто якщо щось ви і не встигли виконати – перенесіть або відмовтеся поки що (якщо це можливо). Це буде краще, ніж коли ціною за виконання буде ваша роздратованість, знервованість і, як наслідок, зіпсовані стосунки чи настрій. Можливо, слід віддати перевагу якимсь позапланованим фізичним вправам чи заняттям чи годині відпочинку – ваш імунітет та психіка вам віддячать витривалістю і стійкістю. Будьте гнучкими, не поспішайте з відповідями та прийняттям рішень, коли ваш емоційний стан неврівноважений. Шансів, що це будуть вдалі рішення, небагато.
Стосунки з оточуючими… Чи всім тим людям, хто потребує вашого піклування чи підтримки ви приділили увагу? Щоб потім вас не картали докори сумління... І навпаки, чи всім тим, хто просто забирає ваш час і використовує, ви навчились відмовляти і говорити «ні!»? Зробіть це якомога швидше і відчуєте полегшення. Така «ревізія» власних дій дозволяє зробити ваше життя керованим саме вами, а не іншими людьми чи обставинами. І наостанок: інформаційна гігієна. Можливо, краще замінити вивчення перебігу і особливостей коронавірусу, нескінченний перегляд-читання новин на гарну музику, фільм або книжку? Науковці і вірусологи всього світу потужно розробляють, вивчають, досліджують і обов’язково щось придумають! А ми подбаємо про своїх близьких, свою справу і себе. І будемо здорові!